IRlogo
AMNLogo
تاریخ انتشار :

آواتارهای لارو ماهی گورخری؛ ابزاری برای پزشکی شخصی سرطان

در طی چند سال اخیر، مدل ­های آواتار به عنوان یکی از ابزارهای پیش ­بینی پاسخ بالینی بیماران مبتلا به سرطان به داروهای شیمی­ درمانی و انتخاب رژیم دارویی بهینه برای هر فرد مورد توجه قرار گرفته­ اند.

 

در طی چند سال اخیر، مدل­ های آواتار به عنوان یکی از ابزارهای پیش­بینی پاسخ بالینی بیماران مبتلا به سرطان به داروهای شیمی­ درمانی و انتخاب رژیم دارویی بهینه برای هر فرد مورد توجه قرار گرفته­ اند. در این رهیافت، توده سرطانی بیمار به حیوان آزمایشگاهی دارای نقص سیستم ایمنی پیوند زده شده و سپس اثربخشی داروهای مختلف بر روی مدل آواتار ایجاد شده بررسی می­شود. در هفته جاری، پژوهشگران پرتغالی اعلام کردند که برای نخستین بار موفق به ایجاد مدل آواتار در لارو ماهی گورخری شده­اند. این امر در حالی است که قبل از این تمامی مدل­ های آواتار در موش­ های دارای نقص سیستم ایمنی ایجاد شده ­اند. با وجود این­که استفاده از مدل­ های آواتار موشی در پزشکی شخصی سرطان با نتایج امیدبخشی همراه بوده است، اما این مدل­ ها گران بوده و مستلزم صرف 2 تا 4 ماه زمان می­باشد.

در مطالعه اخیری که نتایج آن در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است، پژوهشگران پرتغالی تومور سرطان کولورکتال را به لارو ماهی گورخری پیوند زدند و بعد از گذشت 4 روز متوجه تکثیر سریع سلول­ ها سرطانی، آنژیوژنز و متاستاز شدند. در گام بعد، سلول­ های بدخیم اخذ شده از 5 بیمار مبتلا به سرطان کولورکتال به لارو ماهی­ ها تلقیح شد و همبستگی بین پاسخ این مدل­ های آواتار به داروهای شیمی­ درمانی با پاسخ بالینی بیماران بررسی گردید. بر پایه نتایج به دست آمده، آواتارهای لارو ماهی گورخری توانسته بودند که پاسخ بالینی را در 4 بیمار به خوبی پیش­بینی نمایند.

آواتارهای ماهی گورخری از دو مزیت عمده نسبت آواتارهای موشی برخوردار خواهند بود؛ نخست آن­که این مدل­ ها به مراتب ارزان­تر از آواتارهای موشی می­ باشند. مزیت دوم مربوط به زمان کوتاه ایجاد آواتار و بررسی پاسخ به شیمی­ درمانی در ماهی گورخری است. پیش­بینی پاسخ بالینی بیماران در ماهی گورخری حداکثر 2 تا 3 هفته طول می­کشد. اما با توجه به تفاوت­ های بیولوژیکی زیادی که بین ماهی گورخری و انسان وجود دارد، ارزیابی ارزش اخباری مثبت و منفی مدل آواتار ماهی گورخری مستلزم مطالعات بیشتری است.        

 

منبع خبر: Science

Doi: 10.1126/science.aap7358

 

30
76
 
 
 
 
متن پیام:
این فیلد اجباریست!