AMNLogo
تاریخ انتشار :

نخستین کارگاه GLP در زمینه توسعه پیش بالینی فراورده های سلول درمانی، ژن درمانی و پزشکی بازساختی در کشور

دکتر صمد محمد نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر اجرایی کارگاه GLP و در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی به معرفی مبانی GLP، نقش CRO ها در این زمینه و راهکارهای پیاده سازی GLP در ایران پرداخت.

دکتر صمد محمد نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر اجرایی کارگاه GLP و در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی به معرفی مبانی GLP، نقش CRO ها در این زمینه و راهکارهای پیاده سازی GLP در ایران پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی،  دکتر صمد محمد نژاد دبیر اجرایی راستای برگزاری کارگاه GLP  که روز دوشنبه 18 دی ماه 1396 در مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه  تهران برگزار میشود  توضیحاتی ارائه نمود.

به منظور حصول اطمینان از کیفیت، اعتبار و صحت مطالعات مربوط به توسعه داروها و رهیافت های درمانی نوین، استانداردهایی توسط مراجع ذیصلاح تعریف و تدوین شده است. استاندارد تدوین شده برای مطالعات Non-Clinical به Good Laboratory Practice یا GLP معروف است. مطالعات Non-Clinical  دربردارنده مجموعه ای از مطالعات برون تنی و حیوانی می باشند که هدف از انجام آنها بررسی Safety دارو یا رهیافت درمانی مورد آزمایش است. مرجع ذیصلاح بین المللی برای تبیین راهنمای GLP و اعتباربخشی به مراکز آزمایشگاهی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) می باشد.

وی  در ادامه خاطر نشان کرد با عنایت به رشدی که در سال های اخیر در حوزه علوم سلول درمانی، ژن درمانی و پزشکی بازساختی در کشور حاصل شده است، باید زیرساخت های ظهور محصولات ایرانی این حوزه در عرصه بین المللی فراهم شود.اصلی ترین خلأ موجود در ایران در خصوص کشف و توسعه داروها و درمان های نوین، عدم وجود زیرساخت های GLP مورد نظر OECD است. یکی از نخستین گام هایی که باید در زمینه ایجاد این زیرساخت ها برداشته شود، دانش افزایی و آگاهی بخشی به فعالان این حوزه در خصوص GLP می باشد. از این رو، مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های سلول های بنیادی اقدام به برگزاری نخستین کارگاه GLP در زمینه توسعه پیش بالینی فرآورده های سلول درمانی، ژن درمانی و پزشکی بازساختی نموده است. در این کارگاه به مبانی GLP، نقش CRO ها در این زمینه و راهکارهای پیاده سازی GLP در ایران پرداخته خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درمورد مدرسین این کارگاه نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: یکی از مدرسین این کارگاه دکتر محمد علویجه، مدیرعامل شرکت Pharmidex انگلیس هستند. شرکت Pharmidex یک CRO دارای گواهی GLP است که به شرکت های بزرگ دارویی دنیا در زمینه مطالعات Non-Clinical ارایه خدمت می نماید. از دیگر مدرسین برجسته کارگاه باید به جناب آقای دکتر سروش سرداری اشاره کنم که مدیریت شبکه شرق مدیترانه ژنومیکس و بیوتکنولوژی سلامت (EMGEN) را بر عهده دارند. همچنین در این کارگاه سرکار خانم دکتر منیره کاظمی منش، عضو هیأت علمی انستیتوپاستور ایران به ارایه مطالب مرتبط با GLP خواهند پرداخت.

کارگاه "آشنایی با اصول GLP در توسعه پیش بالینی فرآورده های سلول درمانی، ژن درمانی و پزشکی بازساختی"در تاریخ 18 دی ماه   1396 در  مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه تهران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار خواهد شد.

10035
139

 
 
 
 
متن پیام:
این فیلد اجباریست!